mloda-mav |
Wysłany: Nie 20:01, 11 Gru 2005 Temat postu: SETER SZKOCKI GORDON |
|
"Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego standardu: 14.06.1987
Przeznaczenie: Pies wystawiający
Klasyfikacja FCI: Grupa 7 - Wyżły
Sekcja 2 - Wyżły Brytyjskie; 2.2 - Setery.
Wymagane próby pracy
Wygląd ogólny: Pies o szlachetnym wyrazie, budowy galopena, sylwetką przypominający silnego konia myśliwskiego - huntera. Harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany.
Zachowanie i temperament: Inteligentny, pojętny, pełen godności. Śmiały, towarzyski, o usposobieniu przyjaznym i zrównoważonym.
GŁOWA: Raczej głęboka niż szeroka. Odległość od guza potylicznego do stopu nieco większa niż od stopu do nozdrzy. W okolicach oczu głowa powinna być sucha.
Mózgowa część czaszki: Czaszka lekko zaokrąglona, najszersza pomiędzy uszami, pojemna, nieco dłuższa niż kufa. Guz potyliczny dobrze zaznaczony.
Stop: Wyraźny
TWARZOWA CZĘŚĆ CZASZKI:
Nos: Duży, szeroki, czarny, o szeroko rozwartych nozdrzach.
Kufa: Długa, o prawie równoległych liniach, nie spiczasta ani wąska. Głębokość kufy powinna być nieco mniejsza niż jej długość.
Wargi: Niezbyt obwisłe, wyraźnie zarysowane.
Szczęki/uzębienie: Szczęki mocne, o idealnym i kompletnym zgryzie nożycowym t.j. siekacze górne powinny ściśle pokrywać siekacze dolne. Zęby osadzone prostopadle do szczęk.
Policzki: Na tyle mało wydatne, aby głowa sprawiała wrażenie suchej.
Oczy: Ani zapadnięte ani zbyt wypukłe, osadzone dostatecznie głęboko pod łukami brwiowymi; o żywym, inteligentnym wyrazie. Powinny być ciemnobrązowe i lśniące.
Uszy: Średniej wielkości, o delikatnej skórze. Osadzone nisko i przylegające do głowy.
Szyja: Długa, sucha, o łukowato wygiętej linii górnej, bez obwisłego podgardla.
TUŁÓW: Umiarkowanej długości.
Lędźwie: Szerokie i lekko wysklepione.
Klatka piersiowa: Głęboka lecz nie nazbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione, sięgające daleko ku tyłowi.
Ogon: Prosty lub lekko szablasty, nie sięgający poniżej stawu skokowego. Noszony poziomo lub poniżej linii grzbietu. Gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi. Włosy pióra rozpoczynającego się u nasady ogona powinny być długie, proste i skracające się w kierunku jego końca.
KOŃCZYNY:
Kończyny przednie: mocne, o płaskich i prostych
kościach.
Łopatki: Łopatki długie i ukośnie ustawione daleko ku tyłowi, płaskie i dobrze związane w kłębie. Niepożądane zbyt ciężkie.
Łokcie: Nisko osadzone pod tułowiem.
Śródręcze: Ustawione pionowo do podłoża.
Kończyny tylne: Od biodra do stawu skokowego długie, szerokie i umięśnione, zaś od stawu skokowego do stopy proste, krótkie i mocne. Miednica prawie pozioma.
Stawy kolanowe: Dobrze kątowane.
Stopy: Owalne, z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami. Pomiędzy palcami obficie owłosione. Opuszki dobrze rozwinięte, mocne.
Ruch: Równy, miarowy, płynny i posuwisty, z silną akcją kończyn tylnych.
SZATA:
Włos: Na głowie, przedniej stronie kończyn i na końcach uszu powinien być krótki i delikatny. Na pozostałych partiach ciała średniej długości, płasko przylegający, nie kędzierzawy ani falisty. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste, z tyłu kończyn długie, delikatne i proste. Obfite owłosienie brzucha tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i spodnią stronę szyi. Wszystkie frędzle nie powinny być faliste ani kędzierzawe.
Umaszczenie: Smoliście czarne, lśniące, bez śladu rdzawego nalotu, z podpalaniem koloru dojrzałego kasztana. Dopuszczalne są czarne znaczenia wzdłuż palców i pod żuchwą.
Podpalania: dwie wyraźne plamki nad oczami o średnicy nie przekraczającej 2 cm (3/4 ins); na bokach kufy podpalanie tworzy obwódkę otaczającą kufę, nie sięgającą jednak wyżej nasady nosa. Podpalania na gardle oraz dwie duże, wyraźnie odcinające się plamy na piersi. Podpalanie na wewnętrznej stronie ud rozciąga się na przednią część kolan i zachodzi na zewnętrzną powierzchnię tylnych kończyn od stawu skokowego do palców. Na kończynach przednich podpalanie sięga do łokci z tyłu i do nadgarstków lub nieco wyżej z przodu. Podpalanie wokół odbytu.
Akceptowane są bardzo małe białe plamki na piersi. Wszelkie inne kolory poza wyżej wymienionymi są niedopuszczalne.
Wysokość w kłębie:
psy: 66 cm (26 ins),
suki: 62 cm (24,5 ins)
Masa ciała:
psy: 29,5 kg (65 lbs),
suki: 25,5 kg (56 lbs).
Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższego standardu powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia odchylenia.
Uwaga: Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone całkowicie w worku mosznowym. "
pisze to poniewaz wiekszosc niejest mojego autorstwa.. w sumie to tylko prae slow jest mojego.. ale to juz inna bajka.. w kazdym razie ja sama mam tkiego pieska wiec moge dodac cos od siebie co na pewno jest prawda !
seterki (wszystkie w sumie) sa najbardziej kochanymi psami gonczymi jakie znam !! u nich agresa -10 ! nie maja w sobie zadnej agresji ! a Gordony ida wraz z dolnym, gornym i srodkowym wiatrem co jest cenione u mysliwskich
wiem ze powinnam sama to napisac.. ale chcialam tylko zebyscie poznali to rase blizej a i zapomnialam dodac ze jesli ktos chcialby miec takiego pieska w mieszkaniu to lepiej zeby mial duzo czasu i cierpliwosci.. bo nie ktore psy tej rasy potrafia wychodzic na dwor co pol godziny..a moja jak spadl snieg chciala wychodzic non stop i szczekala ( ale ona jest wybrkiem nautry z charatketu.. one na ogol nie szczekaja )bo kocha snieg i tyle .. no dobra i tak juz duuzo macie do czytania |
|